TARIM DIŞI İSTİHDAM NEDİR?

Tarım dışı istihdam verisi ile ilgili bu makalede anlatılacak ana noktalar :

  • Tarım Dışı İstihdam bültenleri (TDİ) FX piyasasında dalgalanma yaratır.
  • TDİ istihdam işlerindeki net değişiklikleri ölçer.

 

TDİ nedir?

Tarım dışı istihdam rakamı, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için önemli bir ekonomik göstergedir. Tarım çalışanları, devlet çalışanları, özel ev çalışanları ve kar amacı gütmeyen kuruluşların çalışanları dışında eklenen çalışanların sayısını temsil eder.

Tarım dışı istihdam veri bültenleri genellikle FX piyasasında büyük hareketlere neden olur. Tarım dışı istihdam verileri normalde her ayın ilk Cuma günü 15:30’da yayınlanır. Bu makale, TDİ’lerin ekonomide oynadığı rolü ve Tarım dışı istihdam verilerinin bir FX işlem stratejisine nasıl uygulanacağını açıklayacaktır.

 

Tarım dışı istihdam verileri FX piyasasını nasıl etkiliyor?

Tarım dışı istihdam verileri önemlidir çünkü aylık olarak yayınlanır, bu da onu ekonominin mevcut durumu hakkında çok iyi bir gösterge yapar. Veriler Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlandı ve bir sonraki yayın ekonomik takvimde bulunabilir.

İstihdam, Merkez Bankası için çok önemli bir gösterge. İşsizlik yüksek olduğunda, politika yapıcılar genişleyici bir para politikasına sahip olma eğilimindedir. Genişletici bir para politikasının amacı, ekonomik çıktı düzeyini artırmak ve istihdamı artırmaktır. Dolayısıyla, işsizlik oranı normalden yüksekse, ekonomini potansiyelinin altında kaldığı ve politika yapıcıların onu canlandırmaya çalışacağı düşünülüyor. Teşvik edici bir para politikası, daha düşük faiz oranları gerektirir ve Dolara olan talebi azaltır çünkü para, düşük getirili bir para biriminden akar.

Aşağıdaki grafik, bir TDİ sürümünden sonra FX’in ne kadar değişken olabileceğini göstermektedir. 8 Mart 2020 için beklenen NFP sonuçları 180 bin idi, gerçek sonuç sadece 20 bin işin eklenmesiyle hayal kırıklığına uğradı. Sonuç olarak, Dolar Endeksi (DXY) değer kaybetti ve oynaklık arttı.

FX yatırımcıları, Tarım Dışı İstihdam gibi veri açıklamalarına karşı dikkatli olmalıdır. Dalgalanmadaki ani artış nedeniyle yatırımcılar durdurulabilir. Volatilite arttığında, spreadler de artar ve artan spreadler marj çağrılarına yol açabilir.

 

TDİ tarafından en çok hangi para birimi çiftleri etkilenir

Tarım Dışı İstihdam verileri, Amerikan istihdamının bir göstergesidir, bu nedenle ABD Doları’nı (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD, AUD/USD, USD/CHF ve diğerleri) içeren döviz çiftleriniz veri yayımından en çok etkilenir.

Diğer döviz çiftleri de Tarım Dışı İstihdam verileri yayınlandığında oynaklıkta bir artış sergiliyor ve yatırımcılar da bunun farkında olmalı çünkü stoplanabilirler. Aşağıdaki grafik, TDİ veri yayınlama sırasındaki CAD/JPY’yi göstermektedir. Gördüğünüz gibi, oynaklıktaki artış, bir yatırımcının ABD Doları ile bağlantılı bir döviz çiftinde işlem yapmasa bile pozisyonundan çıkmasına engel olabilir.

 

Tarım Dışı İstihdam veri tarihleri

Çalışma Bürosu istatistikleri normalde Tarım Dışı İstihdam verilerini her ayın ilk Cuma günü sabah 15:30’da yayınlar. Yayın tarihleri, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun web sitesinde bulunabilir. TDİ sürümünün değişken yapısı nedeniyle, bir kırılma stratejisi yerine bir geri çekilme stratejisi kullanmanızı öneririz. Bir geri çekilme  stratejisi kullanarak, yatırımcılar bir işleme girmeden önce döviz çiftinin geri çekilmesini beklemelidir.

Yukarıdaki ile aynı örneği kullanarak,Tarım Dışı İstihdam sonuçları 20.000’e karşılık 180.000 bekleniyor ABD Dolarının değer kaybetmesini bekliyoruz. Aşağıdaki örnekte EUR/USD kullanıyoruz. TDİ verileri beklenenden daha kötü çıktığı için EUR/USD’nin değer kazanacağını tahmin ediyoruz.

 

Tarım Dışı İstihdam veri zamanı önemli ipuçları

Tarım Dışı İstihdam verileri her ayın ilk Cuma günü yayınlanır.

Tarım Dışı İstihdam veri yayınına artan oynaklık ve genişleyen spreadler eşlik ediyor.

ABD Doları ile ilgili olmayan döviz çiftleri de artan volatilite ve genişleyen spreadler görebilir. Tarım Dışı veri yayımından sonra  oynaklığın artması ve spreadlerin olası genişlemesi nedeniyle tehlikeli olabilir. Bununla mücadele etmek ve stop olmaktan kaçınmak için, uygun kaldıracı kullanmanızı veya hiç kaldıraç kullanmamayı öneririz.

İzlenecek diğer önemli veri bültenleri:

Tarım Dışı İstihdam genel olarak piyasayı hareket ettirirken, Enflasyon, Fed faiz oranları ve GSYİH büyümesi gibi veriler de önemli veri açıklamalarıdır. Haber ve veri bültenleri işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız FX bloğumuzu takip edebilirsiniz. Ayrıca, yatırımcılar FX işlemi yaparken yaptıkları hatalardan kaçınmak için başarılı yatırımcı olmanının yollarını öğrenmelisiniz.