FX’DE SLİPPAGE NEDİR ?

Slippage veya Slipaj (Fiyat Kayması), FX işlemlerinde yaygın bir olay olabilir, ancak genellikle yanlış anlaşılır. FX’de slippage nasıl gerçekleştiğini anlamak, bir yatırımcının, negatif kaymayı en aza indirirken potansiyel olarak pozitif kaymayı en üst düzeye çıkarmasını sağlayabilir. Bu kavramlar, FX’teki sl mekaniğine ve yatırımcıların olumsuz etkilerini nasıl azaltabileceğine ışık tutmak için bu makale yazılmıştır.

 

SLİPAJ NEDİR?

Bir işlem emri, talep edilen fiyattan farklı bir fiyattan doldurulduğunda kayma meydana gelir. Bu normalde yüksek dalgalanma dönemlerinde ve emir verilen istenen fiyatlarla eşleştirilemediği dönemlerde ortaya çıkar.

FX’te slippage olumsuz bir durum olarak görülme eğilimindedir, ancak bu normal piyasa oluşumu yatırımcılar için iyi bir şey olabilir. FX alım satım emirleri bir likidite sağlayıcısı veya banka tarafından karşılanmak üzere gönderildiğinde, karşılanan fiyatı talep edilen fiyatın üstünde veya altında olsun, mevcut en iyi fiyatla gerçekleşir.

Bu kavramı sayısal bir örnek haline getirmek için, diyelim ki EUR/USD’yi cari piyasa kuru 1.3650’den almaya çalışıyoruz. Emir gerçekleştiğinde, üç potansiyel sonuç vardır: kayma yok, pozitif kayma veya negatif kayma. Bunlar aşağıda daha derinlemesine incelenmiştir.

 

FX SLİPAJ ÖRNEKLERİ

  • SONUÇ 1 (KAYDIRMAZ)

Emir gönderilir ve mevcut en iyi alış fiyatı 1.3650’dir (tam olarak istediğimiz fiyat), emir daha sonra 1.3650’den gerçekleşir.

  • SONUÇ 2 (POZİTİF KAYDIRMA)

Emir gönderilir ve sunulan en iyi alış fiyatı aniden 1.3640 olarak değişir (talep edilen fiyatımızın 10 pip altında), emir daha sonra bu daha iyi olan 1.3640 fiyatla gerçekleşir.

  • SONUÇ 3 (NEGATİF KAYDIRMA)

Emir verilir ve sunulan en uygun alış fiyatı aniden 1.3660 (istediğimiz fiyatımızın 10 pip üzerinde) olarak değişir, emir daha sonra 1.3660 olan bu fiyattan gerçekleşir.

İşlem açmak istediğimizde talep edilen fiyattan farklı bir fiyatla gerçeklestiginde her zaman, buna kayma denir.

 

KAYDIRMANIN NEDENLERİ VE NASIL ÖNLENEBİLİR ?

Peki, FX’de kayma nasıl meydana gelir ve emirleriniz neden istediğimiz fiyattan yerine getirilemiyor? Her şey, gerçek bir pazarın ne içerdiğinin temellerine geri dönmemize neden olacaktır: alıcılar ve satıcılar. Belirli bir fiyat ve işlem büyüklüğüne sahip her alıcı için, aynı fiyat ve işlem boyutunda eşit sayıda satıcı olmalıdır. Alıcılar veya satıcılar arasında bir dengesizlik varsa, fiyatların yukarı veya aşağı hareket etmesine neden olan budur.

Yani FX yatırımcıları olarak, girip 1.3650’den 100.000 EUR/USD almaya çalışırsak, ancak Euro 1.3650 USD’ye satmaya istekli yeterli kişi (veya hiç kimse) yoksa, emrimiz bir sonraki mevcut en iyi fiyatla ve bu Euro’yu daha yüksek bir fiyattan satın alarak bize negatif kayma olarak geri dönebilir.

Emirlerimizin gönderildiği sırada Euro’larını satmak isteyen bir grup insan varsa, onları başlangıçta talep ettiğimizden daha düşük bir fiyata satmaya istekli bir satıcı bulabiliriz ve bu da bize olumlu bir kayma verir.

FX kayması, aynı zamanda, stop loss seviyesinin karşılanamayacağı normal stop kayıplarında da meydana gelebilir. Bununla birlikte, normal durdurma kayıplarından farklı olan “garantili durdurma kayıpları” vardır. Garantili durdurma kayıpları, temel piyasadaki koşullar ne olursa olsun, belirtilen seviyede karşılanacak ve komisyoncu tarafından gerçekleştirilecektir. Esasen, komisyoncu kaymadan kaynaklanabilecek herhangi bir zararı üstlenecektir. Bununla birlikte, garantili durdurmalar, tetiklendiklerinde genellikle bir prim ücreti ile gelir.

 

HANGİ PARA BİRİMİ ÇİFTLERİ KAYMASI EN AZDIR?

Normal piyasa koşullarında, daha likit döviz çiftleri, EUR/USD ve USD/JPY gibi kaymaya daha az eğilimli olacaktır. Her ne kadar, önemli bir veri yayınlama öncesi ve sırasında olduğu gibi, piyasalar değişken olsa da, bu likit döviz çiftleri bile kaymaya meyilli olabilir.