ALÇALAN KAMA FORMASYONU İLE FOREX İŞLEMİ

Alçalan kama modeli gelecekteki yükseliş momentumunu işaret eden kullanışlı bir modeldir. Bu makale, parite ve emtia örneklerini kullanarak alçalan kama modeli işlemi için teknik bir yaklaşım sağlar ve bu modelle işlem yaparken akılda tutulması gereken önemli noktaları belirtilmektedir.

Alçalan kama formasyonu nedir?
Düşen kama formasyonu nasıl belirleni̇r
Düşen kama formasyonu işlemi nasıl yapılır
1) Alçalan Kama Devam Modeli
2) Alçalan Kama Tersine Dönüş
Alçalan kamanın avantajları ve dezavantajları

Alçalan kama formasyonu nedir?

Alçalan kama formasyonu, fiyat iki aşağı doğru eğimli, yakınsayan trend çizgileri arasında oluşan bir devam modelidir. Bir yükseliş grafiği oluşumu olarak kabul edilir, ancak trendin nerede göründüğüne bağlı olarak hem tersine dönme hem de devam etme modellerini gösterebilir.

Yükselen Kama Formasyonu

Yükselen kama formasyonu düşen kama formasyonun tersidir ve aşağı yönlü piyasalarda görülür. Yatırımcılar bunları etkili bir şekilde belirlemek ve işlemini yapmak için yükselen ve düşen kama modelleri arasındaki farkları bilmelidir.

Düşen kama formasyonu nasıl belirleni̇r

Düşen kama paterni, formasyonun tanımlanmasında bazı karışıklıklara yol açan hem bir yükseliş devamı hem de yükseliş dönüş paterni olarak yorumlanır. Her iki senaryo da dikkate alınması gereken farklı piyasa koşullarını içerir.

Devam etme ve tersine dönme modelini ayıran farklılaştırıcı faktör, düşen kama göründüğünde trendin yönüdür. Düşen bir kama, bir yükseliş trendinde görünüyorsa bir devam modelidir ve bir düşüş trendinde göründüğünde bir tersine dönüş modelidir.

Devam veya Tersine Dönüş Formasyonu:

  • Bir yükseliş trendi veya düşüş trendil belirleyin.
  • Bir trend çizgisi kullanarak daha düşük yüksekler ve daha düşük dipler arasında bağlantı kurun. İki çizgi aşağıdoğru eğimli olacak ve birleşecek.
  • Fiyat ile RSI veya stokastik gösterge gibi bir osilatör arasındaki farklılığı arayın.
  • Aşırı satım sinyali, osilatörler gibi diğer teknik araçlarla doğrulanabilir.
  • Alış için direncin üzerinde kırılma arayın.

Düşen kama formasyonu işlemi nasıl yapılır

Aşağıda, teknik analiz kullanarak alçalan kama ile nasıl işlem yapılacaktır bun anlatmaktadır.

1) Alçalan Kama Devam Modeli

Alçalan kama paterni, fiyat konsolide olma eğiliminde olduğunda veya daha yatay bir şekilde işlem yaptığında bir yükseliş trendi içinde ortaya çıkar. Daha düşük yüksekler ve daha düşük dipler bağlanması, fiyat sonunda yükselmeden önce kama modeline hafif aşağı doğru eğimi ortaya çıkaracak ve bu da daha büyük yükseliş trendini sürdürmek için düşen bir kama kopmasına neden olacaktır.

Aşağıdaki grafikte, fiyatın sadece aşağıya dönmek için azalan kamadan yukarı doğru kırıldığını görmek açıktır. Bu sahte bir çıkış veya gerçektir. Sahte senaryo, stoplarım doğru yere yerleştirilmesi önem arz etmektedir. İşlem potansiyel olarak kapanmadan önce biraz nefes alma alanı bırakılmalıdır. Yatırımcılar kamadan en düşük işlem gören fiyatın altında veya hatta kamanın kendisinin altına bir stop koyabilirler.

Stop seviyesi yeterli bir mesafeye ayarlamak, piyasanın sonunda direnişi kırmasına ve uzun vadeli yükseliş trendini sürdürmesine izin verdiği görülmektedirm

Hedef Seviyeleri Belirlemek için Ölçme Tekniği Kullanılmaktadır.

Yatırımcılar, alçalan kama modelinin başlangıç noktasına bakabilir ve destek ile direnç arasındaki dikey mesafeyi ölçebilir. Ardından, aynı mesafeyi mevcut fiyatın önüne koyulup, çizginin üst ucu hedef olacaktır.

2) Alçalan Kama Tersine Dönüş

Yatırımcılar, piyasadaki geri dönüşleri tespit etmek için düşen kama formasyonu analizinden yararlanabilirler. Aşağıdaki USD/CHF grafiği, piyasanın yeni düşükler yaparak aşağı yönlü yörüngesine devam ettiği bir durumu göstermektedir. Fiyat hareketi daha sonra keskin bir şekilde yükselmeden önce bir konsolidasyon modelinde yana doğru işlem yapmaya başlar.

Yatırımcılar, modelin tespit edilmesini kolaylaştırmak için düşük yüksekler ve düşük düşükler arasında bağlantı kurmak için trend çizgisi analizini kullanabilir. Direnç trend çizgisinin üzerinde bir kırılma ve kapanış, piyasaya girişin sinyalini verecektir. Bir stop koyaraken, yakın zamandaki düşüşün altına yerleştirilebilirken, hedef yukarıda tartışılan ölçüm tekniğine göre yerleştirilebilir; veya önceki önemli bir direnç seviyesine göre belirlenebilir.

Onay: Yatırımcılar, yukarı harekette daha yüksek hacim görmek için hacim göstergesine bakabilirler. Buna ek olarak, piyasa daha düşük seviyeler elde ederken, ancak stokastik gösterge daha yüksek düşüşler gerçekleştirdiğinden sapma gözlemlenebilir bu, potansiyel bir tersine dönüşü gösterir.

Hatırlanması gereken önemli noktalar:

  • Trendin belirlenmesi çok önemlidir.
  • Hem devam etme hem de tersine dönüş senaryoları doğası gereği yükseliş eğilimi gösterir.
  • Her iki model de, genellikle büyük hamlelerde olumlu riskler sunar.

Alçalan kamanın avantajları ve dezavantajları

Finansal piyasalarda sık sık meydana gelir. Acemi yatırımcılar için belirsiz olabilir. Alçalan kama paterni, yatırımcılar ilk hareketi kaçırdıktan sonra trend olan bir piyasaya girmesine izin verir. Diğer teknik göstergeler ve osilatörlerin kullanılm asıyla nedeniyle ek onay gerektirir. Sıklıkla yanlış tespit edilir.